haci-ahmet-bey-yalisi_ 948509İstanbul, Kanlıca’da bulunan tarihi yalının zemin kati kargir, 1. ve 2. katları ise bağdadi tarzında inşa edilmişti. Müdahalemizden önce yalı, denize doğru 50 cm. yatmış vaziyette idi. Zemin katta bulunan kargir duvarlarda yer yer 30 cm. çatlaklar mevcuttu.

Uzmanlarımızın yapmış olduğu inceleme neticesinde, yalının mevcut hali ile muhafazası için gerekli takviyeler yapılarak, yalı stabil hale getirilmiştir. Yapılan proje ve iş programı çerçevesinde, öncelikle denizden gelen suyun etkisini kesmek için binanın çevresi Jet Grouting yöntemi ile çimento enjekte edilerek izole edilmiştir.

Mevcut bina korunarak, keson kuyu ve 16 noktadan çelik kolonlar ile sağlam zemine oturtulmuş, radye temel, drenaj, denge kuyuları ve çelik elemanlar vasıtası ile taşıyıcı sistem oluşturulmuştur.

Daha sonra restorasyon projesine göre, iç mekânlar ile dış cephenin restorasyonu ve dekorasyonu aslına uygun olarak yapılmıştır. Bu tarihi eserin kaba ve ince inşaat işleri, mekanik, elektrik, elektronik ve otomasyon sistemi uygulaması tarafımızdan yapılmıştır.